„Неделник“ е новата ни инициатива, която иска да ви предлага четива, аудио и видео, достатъчни да пътувате с часове в света на литературата, че и – занапред – за „цяла неделя“. Ще го правим като насочваме вниманието ви – чрез кратки описания и вградени в тях директни хиперлинкове – към „места в мрежата“ (списания, сайтове, блогове, влогове, подкасти, „канали“ в YouTube и т.н.), които последователно защитават вглеждането си в литературата като отговорна и смислена мисия; „места“, подкрепата и уважението си към които изразяваме и по този начин. Ще ви предлагаме и съдържание, насочено към по-неопитна и млада аудитория, „говорещо“ на по-близък за нея език, за да подкрепим и това усилие за приобщаване към книгата и четенето…
Днес ви предлагаме
„Лаборатория за световна литератураа“ е неформална група към Софийски университет “Св. Климент Охридски”, която се заема с обхождането на световна библиотека по принципа на разноречието и неочевидните съседства. Изследователите не се страхуват от литературната теория и пазят залозите, които идват от дългите сенки – от традицията на хуманитарните науки и филологията.
Предлагаме ви и (2) петия епизод от поредицата – един разговор с проф. Ангел Ангелов за „Декамерон“ на Джовани Бокачо.
Препоръчваме ви да се абонирате за YоuTube канала на „Лаборатория за световна литература“ и/или неин подкаст.
„Литературни разговори“ (с Антония Апостолова) вече има своето важно и различимо място в проследяването, възпроизвеждането и създаването на литературния контекст у нас. Днес ви предлагаме да прочетете там:
(3) Никола Петров: Грозно е онова, което все още не възприемаме за красиво.
(4) Маламир Николов: Всеки, който твори, трябва да мисли за себе си като за войник.
(5) Теодора Лалова: Има някаква чудесна свобода в това да възприемаш обикновеното като събитие.
Препоръчваме ви да следите новото в „Литературни разговори“ (с Антония Апостолова).
„Литературен вестник“ със сигурност няма необходимост да ви представяме. Днес искаме да насочим вниманието и интереса ви към няколко публикации там:
(8) „Аналогия и ирония“ от Октавио Пас (в превод от от испански: Мария Георгиева-Монтеро.
(9) Дария Карапеткова: За новата стихосбирка на Амелия Личева „Потребност от рециклиране“ („Лексикон“).
(10) Антония Апостолова – „Шекспир зад храстите“: Серафимите и „обикновеното чудо“ в разказите на Светла Георгиева„Потребност от рециклиране“ („Жанет 45“).
Следете новото в „Литературен вестник“, купувайте си изданието му на хартия…
В „Собствена стая“ Стефани Калчева ни предлага и своите отзиви за книги, съчетаващи емпатия с прецизност и ерудиция. Днес искаме да насочим вниманието и интереса ви към два от тях:
(11) За „Направени от вина“ („Жанет 45“) на Йоана Елми.
(12) За „Другото време“ („Жанет 45“) от Нели Станева.
Не забравяйте да следите за новото в „Собствена стая“…
„Всяка книга си има история“ е подкаст (поддържан от FOX book café) за книги и историите около тях и техните автори, разказани от Кремена Димитрова и Деси Алексиева. Днес ви предлагаме да чуете епизода
(13) „Съм или сме“, посветен на новата книга на Елица Мавродинова.
В своя YouTube канал „ArsMedia“ предлага записи от събития, както и собствени видеопродукции. Днес ви предлагаме да си припомните
От аудиоантологията ГласНи днес ви предлагаме да си припомните
(15) едно неозаглавено стихотворение на Йорданка Белева, прочетено от самата нея.
Освен работата си за „Музейко“, издателствата „Арс“ и Scribens, „Хралупата“, видеомонтажи като този, който видяхте в „И всички други неща“ (и още толкова други неща), Анна Лазарова прави и свой видеоблог – „Ани и други работи“ (можете да се абонирате за него ), един от епизодите на който ви предлагаме:
(16) „Питам книгите…“.
Надяваме се това първо пътуване с „Неделник“ да ви е било полезно и приятно, а следващата неделя то ще бъде още по-богато…