Публикации в категория Думи за книги

Книгите – животът им…

„Ела и ме спаси“ – точният баланс между документиране и разбиране

 Винаги е интересно да се види каква промяна претърпяват стила на писане и изказа на даден автор, когато след дългогодишен опит в журналистиката, избере да се занимава с художествена проза. Защото колкото и двете да се нуждаят от любопитство и вглеждане, толкова са и различни начините, по които се изгражда текста, така че да е убедителен. Често един такъв преход е рискован. Добрият журналист невинаги може да бъде и добър писател. Защото са нужни друг поглед и друга чувствителност. В този ред на мисли първата книга с разкази на журналистката Емилия Милчева “Ела и ме спаси” заслужава внимание. Заслужава го, защото е пример за добра художествена проза. Емилия Милчева си служи със своя журналистически опит само за да привнесе повече цвят, дълбочина, и да се пази от прекалена сантименталност, когато засяга наистина важни и сериозни теми. Но текстовете в никакъв случай не звучат като хладна хроника. Намерен е един внимателен баланс между документирането на болезнеността на всекидневния живот и човеколюбивото разбиране към героите, каквото само един писател може да даде. Get the whole story »

В очакване: „Червилото на кметицата“

  Очаквайте до средата на януари „Червилото на кметицата“ – едно забавно-сериозно пътуване чрез текст и рисунка в света на и чрез Симона Алекс. С логото на Издателство Scribens:
Get the whole story »

Невена Митрополитска: Този роман започна от една травма от детството

  За днес, в 18:00, в главното фоайе на Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, е насрочена премиерата на новия роман на Невена Митрополитска – „По релсите“, който ще бъде представен от проф. д-р Амелия Личева. Събитието се организира от клуб „Писмена“ към библиотеката, с подкрепата на издателство „Жанет 45“. За утре (5 ноември) е насрочена и премиерата на романа в Пловдив: от 18.00 ч. във Винтидж кафе (ул. „Гладстон 15“, в Дома на културата „Борис Христов“).
  Предлагаме ви разговора на Ренета Бакалова с Невена Митрополитска, състоял се на 3 ноември:
Get the whole story »

„Хроники на сходствата“ от Зорница Иванова

„Една книга, в която преминаването през „реката на своя страх“ се оказва сродяване със света, в която се настоява „не изземай правото / на камъка / да оправдае съществуването си“, а и „не пришивай чувствителността / като аргумент / срещу критичното мислене“.

Да, това е „Хроники на сходствата“ от Зорница Иванова. Не – това са само името първия цикъл в книгата и няколко стиха от две от стихотворенията в него.
Get the whole story »

Красимир Лозанов: И двата романа показват много задълбочен, релефен и интересен прочит на миналото

  С тези думи завърши разговорът на Валентин Дишев с Красимир Лозанов за „По релсите“ от Невена Митрополитска и „Направени от вина“ на Йоанна Елми.
   Предлагаме ви да чуете този разговор:

Get the whole story »

Теодора Лалова: „еднаистория“, разбира се, не е просто една

„еднаистория“ от Джипи (псевдоним на Джан Алфонсо Пачиноти), превод – Нева Мичева, визуална адаптация – Кирил Златков, редактор – София Несторова, изд. „Жанет 45“,2020 г.)

  Живея в Белгия – страна, в която комиксите са част от националната култура. При все това, до момента самата аз не се бях интересувала от графични романи, с две изключения. Едното е свързано с преместването ми в Льовен като студентка – помня колко учудена бях при първия сблъсък с библиотеката на един от съквартирантите ми. До учебниците по право, романите и поезията, изпъкваше и тежка лавица с комикси. До тогава моята представа за комикси се заключаваше в Тинтин или пък Marvel, т.е. или истории за деца, или пък такива, които изискват специален интерес. Съквартирантът ми даде назаем негова любима графична новела за Рембо – да ми покаже, че може една сериозна история („за възрастни“, ако щете) да се разкаже и така. Второто лично изключение е поредицата “Les Cités obscures”, илюстрирана от белгиеца Франсоа Схойтен. Измислен свят, в който хората живеят в градове-държави, всеки един от които се е развил по свой собствен начин и се отличава със свой собствен архитектурен стил. Схойтен е силно повлиян от ар нуво, а рисунките му за пръв път ми разкриха комиксите като визуална наслада.
  Получих „еднаистория“ като подарък от издателството срещу ангажимента да споделя честното си мнение за книгата. Благодаря сърдечно, Манол Пейков!
   Ето какво открих: Get the whole story »

КНИЖЕН ЧЕТВЪРТЪК С ГЕОРГИ ЦАНКОВ

  „Исках тази седмица да започна прегледа си с една невероятно силно въздействаща творба на Марин Троянов (баща на Илия Троянов) „Когато падне мракът“, издадена от Надя Кабакчиева, чудесната стопанка на издателство „Слънце“. Реших да отложа за следващата седмица размислите си за трагедиите в бивша Югославия – те са толкова зловещи и така добре представени от автора, че днес силите ми не стигат, за да намеря точните думи. Затова ще започна с литературоведски труд, който непременно трябва да бъде прочетен от по-широка аудитория, тъй като носи ценно познание за двама големи български интелектуалци – „Яна Язова и Александър Балабанов“. Подзаглавието е умело избрано – „Двуединство на духа“. Разбира се, красивата и талантлива поетеса и белетристка не е била съпруга на професор Балабанов, но двамата фантастично са се допълвали. За осмисляне на звездната духовност на връзката им дължим огромна благодарност на непрежалимата Цвета Трифонова – неуморна изследователка на белите полета в литературата, която – заедно с Петър Величков – издаде „Мойра: епистоларният роман на Яна Язова и Александър Балабанов“. Get the whole story »

Аудиозапис от премиерата на „И други езици“ от Ренета Бакалова и закриване на София ГлосиФест – 2020/есен

  С премиерата на книгата „И други езици“ от Ренета Бакалова, състояла се пред публика в книжарница „Български композитор“ приключи програмата на International Sofia GlosiFest – autumn 2020 и фестивалът бе закрит. За да започне подготовката на пролетното му издание през 2021 г.
  Предлагаме ви да чуете поезията на Ренета Бакалова, четена по време на представянето от нея и Валентин Дишев (премиерата открива Левена Филчева Get the whole story »

„Граница“ на Капка Касабова е номинирана за наградата „Ангелус“

  Полското издание на „Граница“ (Издателство Czarne), заедно с още шест важни книги на източноевропейски автори в превод на полски, е включена в краткия списък на престижната Централноевропейска литературна награда „Ангелус“ във Вроцлав. При предишното си издание наградата бе връчена на Георги Господинов и на преводачката на книгата на полски Магда Питлак за „Физика на тъгата“.
  Припомняме Ви разговора на Валентин Дишев с Капка Касабова за книгата:
Get the whole story »

„Лекции по философия в рамките на шест часа и четвърт“ от Витолд Гомбрович от днес е в книжарниците

  Измъчван от болестта и обсебен от мисли за самоубийство, Витолд Гомбрович изнася своите „Лекции по философия в рамките на шест часа и четвърт“ в последните два месеца от живота си, от 27 април до 25 май 1969 г., пред своята съпруга Мари Рита Лаброс и Доминик дьо Ру, съавтор заедно с Гомбрович на „Завещанието“ (1968) ‒ книга разговор за неговото творчество и идеите му, и инициатор на лекциите. По думите на Рита: „Доминик добре разбираше, че единствено философията в този момент на физическо изтощение бе способна да мобилизира духа [на Витолд]“.
  От Кант до Хегел, от Шопенхауер до Киркегор, от Сартр до Хайдегер тези ексцентрични лекции впечатляват с критичния прочит на възгледите за човека и света, залегнали в основата на модерното западно мислене. В рамките на шест часа и четвърт Гомбрович свежда историята на мисленето до най-простия й израз, отреждайки на марксизма последните петнадесет минути. Текст, нелишен от хумор, изпълнен с блестящи прозрения и гняв срещу съвременната философия, която страни от живота и реалните проблеми на човека. Своеобразен антиучебник и същевременно трагикомично обяснение в любов към философията.
Get the whole story »

„Братовчедката на Зорбас“ и Рене Карабаш

   Новата книга с поезия на Рене Карабаш„Братовчедката на Зорбас“ е вече в книжарниците („Жанет – 45“, оформлението е на Люба Халева, а редактори са Аксиния Михайлова и Надежда Радулова).
 „Има нещо естествено и директно, нещо осезаемо в най-добрите стихотворения тук. Като да усетиш семката от домата между зъбите си, сцепената вежда, вкуса на смъртта и детството. Личен репортаж за пътя и порастването – подир трабанта на миналото, бащата – градинар и гробар, пътешествията на майката през магнитите от чужди градове на хладилника, запушените с дъвка ключалки, през които все пак успяваш да зърнеш – смърт няма. Прямо и лично, намерило себе си писане.“, казва за „Братовчедката на Зорбас“ Георги Господинов.
Get the whole story »

Онлайн „Глоси“ КнигаФест – колекция 2

  В няколко публикации днес и утре ще Ви представим книги, три от които можете да изберете и поръчате, а те да станат Ваши само за 20 лева общо, с включена доставка до адрес или удобен за Вас офис на „Еконт“.
  Не просто ще Ви представим книгите, но и ще Ви посочим възможните връзки между тях, онова, което прави четенето им „в комплект“ особено изживяване, което разкрива нови интерпретативни полета – за всичките и за всяка поотделно. В края на публикацията (вижте Auditorium) ще Ви предложим за четене, слушане, гледане и фрагменти от рецензии, разговори с авторите, премиери на книгите – онова, което може да Ви подкрепи в пътуването към и в тях…
Get the whole story »

Онлайн „Глоси“ КнигаФест – колекция 1

  В няколко публикации днес и утре ще Ви представим книги, три от които можете да изберете и поръчате, а те да станат Ваши само за 20 лева общо, с включена доставка до адрес или удобен за Вас офис на „Еконт“.
  Не просто ще Ви представим книгите, но и ще Ви посочим възможните връзки между тях, онова, което прави четенето им „в комплект“ особено изживяване, което разкрива нови интерпретативни полета – за всичките и за всяка поотделно. В края на публикацията (вижте Auditorium) ще Ви предложим за четене, слушане, гледане и фрагменти от рецензии, разговори с авторите, премиери на книгите – онова, което може да Ви подкрепи в пътуването към и в тях…
Get the whole story »

Цветелина Марева за „Случки в близката нереалност“

 „Случки в близката нереалност“ е бавна, сетивна книга, която не разлистваш трескаво с цел да проследиш развитието на фабулата до края. Като че ли Макс Блехер изчаква читателят да си поеме дъх, за да може да продължи да го следва в ритъма на разказване, кара го да спира, да осмисля и чувства прочетеното. Стилът на румънския писател е сериозна провокация както към въображението, така и към мисълта.
   Ако трябва да обобщя в три думи кое е това, което ме впечатли най-много в тази книга, те ще са: език, поезия и философия. Поезията като философия на живеене, изразена чрез обилна словесност, необичайна метафоричност и вглеждане в детайла.
Get the whole story »

Таня Иванова: За „Психиатрична болница „Творки“ и съпротивата…

  Публикувана за първи път в Полша, „Психиатрична болница „Творки“ (Марек Биенчик, изд. „Панорама“, превод от полски: Десислава Недялкова, корица и оформление: Капка Н. Кънева) се появява в България двадесет години по-късно, макар авторът да е познат тук с други свои произведения.
Get the whole story »