Създаден през 1983 година, романът „Свидетелят“ („Колибри“, превод: Маня Костова, 192 стр., цена: 16 лв.) е вдъхновен от истинска история. През далечния XVI век млад юнга, член на експедиция на път към примамливите богатства на Индия, е пленен от диво племе и още с пристигането си присъства на ужасяващо пиршество. На фона на миролюбивия нрав и отруденото ежедневие на туземците, с които той дълго съжителства, колективното заслепление и безумство, обземащо ги всяка година по едно и също време и изливащо се в противни оргии, му изглежда странно и непонятно, както и подбудите им да пощадят именно него измежду всички други пленници. Обяснението идва шест десетилетия по-късно, когато героят разказва за своето пленничество и за странстванията си по света след възвърнатата свобода. Под перото на вече остарелия и натрупал житейска мъдрост мъж се нижат разсъждения за нетрайността на битието, за илюзорността на света, за страха да не изчезнем без следа и за копнежа да продължим да съществуваме в нечие свидетелство, че ни е имало, макар и мимолетно, в необятната вселена.
Роман с изумителна пластика на стила и съдържанието, в който философското не е поредното „откритие“ на недочелия, а резултат от ерудиция и самодисциплина. И с неподражаем ритъм, в който грозното и отблъскващото се редуват с прекрасното и възвишеното, както в самия живот по силата на онази цикличност, която владее Универсума.
В „Кръстопът“ можете да прочетете откъс от „Свидетелят“.
Аржентинският писател Хуан Хосе Саер (1937-2005) е сред най-изтъкнатите представители на латиноамериканската и испаноезичната литература на XX век. Автор на разкази, романи (12), есета и поезия, сценарист, той преподава история на киното в Аржентина, а по-късно и във Франция, след като през 1968 г. се установява в Париж. Роден е през 1937 г. в градчето Серодино на аржентинската провинция Санта Фе, в семейството на сирийски емигранти. Сравнително рано прописва и започва да публикува, но едва през 80-те години на миналия век добива истинска известност както в родината си, така и в Европа. Отличен е с престижната награда „Надал“ (1987), произведенията му са преведени на множество езици, някои от тях – филмирани. Сравняват го с Джойс и Фокнър, а според авторитетната медия „Индипендънт“ Хуан Хосе Саер е най-значимият аржентински писател след Борхес.