„Зоната” (том 1 на една концептуална антология за съвременна българска поезия) е в книжарниците от 50 дни. За оформлението на корицата на изданието на „АРС“ е използван акварел на Иван Гайдаров, а съставителството, редакцията и графичната среда са на Валентин Дишев.
За книгата нейният съставител казва: „Тази антология иска да счупи сама себе си, за да остане. Да разгради предзададената форма, за да я осмисли и промени. Да замени „указателя за присъствие“ с разказ, „картата“ – с пътуване. Тя не е обичайният цветник, не е ваза, в която цветята са нахвърляни „за да има” (и да изговорят егото на съставителя… но това не е проблем на вазата): често несъвместими, тровещи се взаимно (невинно: нали са цветя) просто защото всяко иска да оцелее, да има бъдеще, или пък в борба на самомнение и еголюбие (но сякаш вече говоря не за цветята…). Антологията разчупва модела на „поименно” представяне, за да даде възможност чрез диалога на различните, чрез следването и сливането им не до неразличимост, а до хармоничен многоглас, чрез говорещата в това цялост, да се създаде свят, който да бъде зареден с потенциала на промяната. Промяна чрез общност в различието и изречено вслушване в другия. Което ражда дом. Общ, смислен, и уютен” `(авторите в антологията са и първия випуск на Школа за литература и хуманитаристика „Глоси“).
Един от авторите в антологията – Александър Христов – писа за нея:
„Тук дълбаем в думите и думите ни раждат; раждат къщи, улици, градове, реки, море. Раждат зоната.
Тук градовете си приличат, ако не се вгледаш в техния живот.
Тук животите понякога са пътища, които се пресичат.
Тук домовете не са къщи, а спомени, спомени за светлината, която преминава през пространството, за нощта и за сутринта след нея.
Тук поемаме заедно от нощта на другия.
Тук вървиш и ти; тук понякога отказваш да бъдеш различен от човека, който навикът ти диктува да си, въпреки че, както знаеш, животът не свършва там, където живееш…
Нататък дълбаеш ти…”
Александър Христов е роден през 1990 г. в гр. Елена. Завършил е „Българска филология“ (бакалавър) и „Литература и култура“ (магистърска степен) във Великотърновския университет „Св. св. Кирил и Методий“.
Лауреат е на Националния младежки конкурс за поезия „Веселин Ханчев“ за 2014 г. През 2016 г. е отличен за белетристика, а през 2017 г. получава втора награда за критика в Националния студентски литературен конкурс „Боян Пенев“. Носител е на наградата на Академичния съвет на ВТУ (2015 г.). Участва в научни конференции и сборници. Член е на литературно-дискусионен клуб „Емилиян Станев“. Има публикации в „Литературен вестник“, Liternet и др. Автор е на поетическата книга „Крайпътна обител“ (ДАР-РХ, 2017 г.).
Александър Христов в „Кръстопът” и в DICTUM.
Предлагаме ви разговор (на Валентин Дишев, от 23.06.2017 г.) с Анна Лазарова за „Зоната”:
Анна Александрова Лазарова е родена на 30 ноември 1993 г. в град Велинград. Учи „Българска филология” в Софийския университет „Свети Климент Охридски”. Има публикации както в родния си град, така и в някои столични издания. Освен отличията на местно ниво, печели и голямата награда (издаване на стихосбирка) на Националния студентски литературен конкурс „Боян Пенев”, Шумен, 2015 година, както и на втора награда от XXXII Национален младежки конкурс за поезия „Веселин Ханчев” (Стара Загора – 2015 г.); носител е и на Национална литературна награда „Георги Черняков“ за 2015 г. в раздел „Поезия“, както и на Национална награда „На слънце време” за 2015 година (май, 2016 г.), награда и стипендия на Фондация „Блага Димитрова“ за принос за развитието на българската литература и култура (май, 2016 г.), специална награда за млад автор от Х Национален литературен конкурс за поезия „Биньо Иванов“ (май, 2016 г.), награда за поет-студент в Националния литературен конкурс „Добромир Тонев“ (2016 г.), награда на Софийския университет „Студент на годината“ в раздел „Хуманитарни науки“ за 2017 г. и други…
През март 2016 г. Университетско издателство „Епископ Константин Преславски“ издаде първата книга с поезия на Анна Лазарова – „Вкъщи всички вечерят отделно”, която бе отличена с награда в раздел „Поезия“ на конкурса за дебютна литература „Южна пролет“ (април, 2016 г.), както и с Годишната награда на Академия Liber за 2016 г. „За концептуален поетичен дебют в книга“. От декември 2015 г. е редактор в „Кръстопът”.
Анна Лазарова в „Кръстопът” и в DICTUM.
Анна-Александра (Светославова Кацарова) e родена през 1990 година в град София.
Завършва НГДЕК „Константин Кирил Философ“ с профил „Философия и култура”, а след това специалност „История и теория на културата“ в СУ „Свети Климент Охридски”.
Организира и участва в множество изложби и фотографски проекти като куратор, съавтор и модел…
Анна Александра в „Кръстопът”.
Антонина Георгиева e родена през 1991 година в София. Средното си образование получава в 35-то СОУ „Добри Войников” с изучаване на немски език.
Завършва специалност „Графика и илюстрация“ във факултета Изящни изкуства към Нов Български Университет.
Участва в редица изложби и конкурси. Сред тях са 20-то Международно биенале на хумора и сатирата в изкуствата (Габрово), Хартиен Арт Фест в рамките на Нощ на музеите 2013 (София), 4-то Международно биенале „Изкуството на Миниатюрата” (Русе), Втори Международен форум „Малки графични форми” (София), Фюжън Арт Фест и други. През 2015 година печели трета награда в 32-рия Национален младежки конкурс за поезия „Веселин Ханчев“ в Стара Загора. Лауреат е на Национална награда „На слънце време“ за 2016 година.
Антонина Георгиева в „Кръстопът” и в DICTUM.
Вангел Имреоров е роден на 22.02.1988 година.
Завършил е Езикова гимназия „Пловдив“ и бакалавърска програма „Дигитални медии“ в английския университет Брадфорд.
Работи в сферата на телекомуникациите.
След осем години в Англия се завръща в България през 2017 година. Същата година „Жанет 45“ издаде дебютната му стихосбирка „Напускане на спомена”. Вангел Имреоров в „Кръстопът”.
Виолета Кунева е родена и живее в София.
Завършила е немско езиково училище и Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Занимава се с право.
Има публикации в онлайн издания за литература.
Георги Гаврилов е роден на 15 юни 1991 г. в София. Учил е английски, френски и унгарски. През 2014 г. успешно защитава бакалавърската си теза (по „Физика“) в СУ „Св. Климент Охридски”, а след това следва магистратура по „Физика на Ядрото и Елементарните Частици”. Участва на редица международни конференции в страната и чужбина, където изнася доклади и представя нови резултати, обогатяващи фундаменталните знания за структурата на радиоизотопите. Взема участие в експерименти и семинари на територията на различни страни. Работи в Института за Ядрени Изследвания и Ядрена Енергетика (ИЯИЯЕ) към БАН.
Автор е на три стихосбирки, една книга с поетични импресии по картини на Валентин Дишев и множество публикации и критически текстове в периодичния печат – Електронното списание за литература „Кръстопът”, „Литературен вестник”, в. „24 часа”, списанията „Щастие”, „Море”, „Страница”, „Глоси” и др.
Стихове на Георги Гаврилов са преведени на турски (от Ахмет Емин Атасой за списание Bahar Berfin, юли 2016) и на испански (от Наталия Иванова) за двуезичния електронен сборник с 12 български автори под 35-годишна възраст Jamás olvidados / Hикога забравени (Vallejo&Co, 2017).
Книги:
• „Корабен дневник на книжната лодка” (ИК „Знаци”, 2015)
• „Пиета” (ИК „Знаци”, 2016)
• „Екфразис” (Scribens, 2016)
Награди:
• Национален конкурс за поезия „Море” 2014 (Бургас) – Голяма награда – издаване на стихосбирка („Корабен дневник на книжната лодка”);
• Национален младежки конкурс за поезия „Веселин Ханчев” 2014 (Стара Загора) – второ място;
• Национален студентски литературен конкурс „Боян Пенев” (Шумен) 2015 – второ място;
• Национален литературен конкурс за студентско творчество „Георги Черняков“ 2015 – второ място;
• „Бронзов Пегас” (голямата награда) на конкурса за дебютна литература „Южна пролет“, 2016 г (за „Корабен дневник на книжната лодка”);
• Специална награда на Сдружението на Българските Писатели на Националния конкурс за поезия „Христо Фотев”, 2016г (за „Корабен дневник на книжната лодка”);
• Номинация за литературна награда „Перото” (категория дебют), 2016 г.;
• Национален конкурс за поезия „Добромир Тонев”, 2016 – второ място;
• Годишната награда на Академия Liber за книга с поезия за 2015 г. в раздел „Концептуален поетичен дебют“ (2016 г.).
Георги Гаврилов в „Кръстопът” и в DICTUM.
Елена Ташева е родена на 8 юли 1993 г. в Пазарджик. Завършила е „Българска филология“ в СУ „Св. Климент Охридски“, а в момента пише магистърската си теза към програмата „Литература, кино и визуална култура“ в същия университет.
Има публикации в регионални и столични издания, а през 2016 г. е сред отличените в направление „Поезия“ ХХХIX Национален студентски конкурс „Боян Пенев“, удостоена е с втора награда в Националния литературен конкурс за студенти „Георги Черняков“, а през 2017 г. – с Голямата награда в националния студентски литературен конкурс „Боян Пенев“ .
В момента подготвя първата си стихосбирка.
Кристина Кунева е родена в гр. Стара Загора през 1989 г. Завършва гимназия в гр. Провадия и Икономически университет – Варна, специалност МИО. Професионално се развива в сферата на маркетинга и организирането на събития.
Съосновател е на Литературен клуб към ИУ-Варна, а по-късно става част от екипа на портала за изкуство „Литературни бесилки”. Член е на движение „Световни поети”, Чили. Творбите ѝ са превеждани на английски език от писателя и преводач Даниел Томас, а на испански е представена в електронно университетско издание за литература, гр. Саламанка, Испания от Виолета Бончева – носител на наградата „Николай Лилиев“. Има отличия от различни поетични конкурси, сред които „Бог е любов” (МОН). Носител е на първа и втора награда в две поредни издания на националния конкурс “Цончо Родев” за исторически разказ. Нейни творби са публикувани в литературен сборник „Пробуждане” („Наука и икономика” – Варна, 2011), както и в антология „Литературни бесилки” („Сиела”, 2014) и в „Зоната“ – т. 1 на антология за съвременна българска поезия (2017, „АРС“). Преводи на нейни текстове участват в украинско-българска антология на европейския верлибър „Волен вятър“ (изд. „Майдан“, 2017), както и в антология на полско-българската поезия „Разговори с приятели“ (Библиотека „Темат“, Бидгошч, 2016).
Кристина Кунева в „Кръстопът”.
Наталия Иванова е родена през 1992 година в град София. Завършва гимназията с преподаване на испански език „Сесар Вайехо”. Бакалавър по журналистика (СУ „Св.Климент Охридски”). Участва в медийни (онлайн издания, телевизия и радио) експерименти с цел представяне на изкуство и културни алтернативи.
Автор е на блекаут поезия и участник във фестивала „София диша” през 2013 година. Отличена е с трета награда в конкурса за кратка проза на онлайн списанията eRunsMagazine и Liternet през 2014 година, както и в Националния конкурс за поезия „Веселин Ханчев“ през 2016 година. Лауреат е на Националната награда „На слънце време“ (за впечатляващ дебют в поезията на автор, неиздал първа книга) за 2016 година.
Стихове на Наталия Иванова са включени в двуезичната антология за съвременна българска поезия Jamás olvidados / Hикога забравени и в „Зоната“ – т. 1 на антология за съвременна българска поезия (2017, „АРС“).
Наталия Иванова в „Кръстопът” и в DICTUM.
Росен Григоров е роден на 24 юни 1992 година в гр. Русе, където завършва Английската гимназия. Изучава специалността „Право“ в Софийски университет „Св. Климент Охридски“.
През 2016 година е отличен на XXXIII Национален младежки конкурс за поезия „Веселин Ханчев“, Стара Загора. Негови произведения са публикувани в „Кръстопът” и в „Литературен вестник”.
Теа Петрова Монева е родена на 18.04.1994 г. в гр. Варна. Завършва Първа езикова гимназия в родния си град. Говори английски, немски и руски. Пише поезия и проза. През 2012 печели „Bayern-Wettbewerb“ (състезание на Баварскoтo държавнo министерство на образованието и културата) със стихотворението „Schöpfer in der Nacht“ („Творците в нощта“) и визита на гр. Мюнхен. Носител е на втора награда в конкурса „Магията любов 2015“, трето място в конкурса „Мир 2015“, номинация в „Любовта на края на кабела 2015“, трето място на варненския конкурс „Диря в морето 2016“, отличена е и на Националния младежки конкурс за поезия „Веселин Ханчев“ през 2016 година. През 2015 г. започва да чете свои стихове на представяния в Литературното бюро на Мюнхен. Има публикации в сп. „Пламък“, „LiterNet“ и “CampusZeitung der LMU”. В момента следва Фармация в Лудвиг-Максимилиан университет, Мюнхен, Германия.
Теодора Лалова е родена през 1992 г. в гр. Варна. Възпитаничка е на НГДЕК „Константин Кирил Философ”. Завършва право в СУ „Св. Климент Охридски”. Продължава следването си в Katholieke Universiteit Leuven, Белгия, с магистратура по международно и европейско право.
През 2016 г. е удостоена с Голямата награда за поезия на Десетия национален литературен конкурс на фондация „Св. Климент Охридски“, както и с втора награда в XXXIII издание на Националния младежки конкурс за поезия „Веселин Ханчев“. Лауреат е на Националната награда „На слънце време“ (за впечатляващ дебют в поезията на автор, неиздал първа книга) и неин носител за 2016 година.
Текстове на Теодора Лалова са публикувани в „Литературен вестник”, „Кръстопът”, „Литернет” и др. Един от авторите е на „Зоната“ – т. 1 на антология за съвременна българска поезия, (2017, „АРС“).
Теодора Тотева завършва “Журналистика”, в Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Магистър е и по програма „Продуцентство, телевизия и финанси“. Работила е в отдел „Култура“ на сп. “Черно и Бяло” и вестник “24 часа”, както Нова ТВ.
Прави своя дебют като автор с разказ, публикуван в общ сборник от “Курса по творческо писане, проведен от авторите на „Сиела”. Към края на 2014 г. бе публикувана и първата ѝ книга – „Голи стихове” (“Сиела”).
Христо Мухтанов е роден на на 10 септември 1991 в Лясковец, където и израства. Завършва Природоматематическа гимназия „Васил Друмев“ – Велико Търново, където за пръв път написва свои стихотворения и участва в литературни четения. Живее в София от 2010. Има бакалавърска степен по „Макроикономика“ от УНСС, както и магистърска степен по „Финанси“ от същия университет..
През 2014 и 2015 бива отличен от журито на конкурса „Веселин Ханчев“, апрез 2016 г. е след отличените и в конкурса „Боян Пенев“.
През март 2017 г. „АРС“ издаде дeбютната книга с поезия на Христо Мухтанов „Опити за еволюция”, отличена на 21 04.2017 г. с награда в 45-ото издание на конкурса „Южна пролет“. Негови стихове са публикувани и в „Зоната“ – т. 1 на антология за съвременна българска поезия, (2017, „АРС“).
Христо Мухтанов в „Кръстопът” и в DICTUM.
Освен в (и чрез) „Български книжици”, антологията можете да закупите и с мейл, изпратен на arsmedia@mail.bg, съдържащ името и фамилията Ви, офисът на „Еконт“, в който ще Ви е удобно да получите книгата с наложен платеж (без да заплащате доставката), както и телефонен номер, изискван от куриерите, за да Ви уведомят за пристигналата пратка.